کنسانتره چیست؟

کنسانتره (concentrate) در واقع همان شکل غلیظ شده ی یک یا چند ماده می باشد. اگر بخواهیم تعریفی از کنسانتره داشته باشیم می توان گفت ترکیباتی متراکم از یک یا چند ماده می باشد که تا حد امکان اجزای حلال یا آب آن حذف شده است. بنابراین با گرفتن آب و غلیظ کردن یک ماده، برای مثال با گرفتن آب موجود در یک آبمیوه و غلیظ کردن آن کنسانتره ساخته می شود.

کنسانتره چیست
کنسانتره میوه

کنسانتره میوه

همانطور که می دانید میوه ها یکی از سالم ترین موادغذایی برای بدن می باشند. به همین دلیل از آن ها به شکل های مختلفی مانند آبمیوه، کنسانتره، پوره و… استفاده می شود. کنسانتره میوه نیز با توجه به مواد مغذی که دارد بیشتر از انواع دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله مواد مغذی کنسانتره میوه می توان به ویتامین ها، اسید آمینه، مواد معدنی و… اشاره کرد. شهد زرناب تمام تلاش خود را می کند تا تمام این مواد مغذی در میوه حفظ شود.

تفاوت کنسانتره میوه و پوره میوه

مطمئنا اصطلاحات کنسانتره و پوره را شنیده اید اما ممکن است با تفاوت های آن ها آشنا نباشید. در رابطه با تفاوت های این دو می توان گفت که در هر دو آب میوه در طی فرآیندی استخراج می شود اما در پوره ماده ای که بدست می آید جامد می باشد. در حالی که ماده حاصل در کنسانتره مایعی غلیظ است. 

کنسانتره در اصل اسانس و عصاره ی میوه ها می باشد اما پوره فرآورده ای غذایی می باشد که از آن برای طعم دار کردن غذاها، میان وعده ها و حتی نوشیدنی ها استفاده می شود.

تفاوت کنسانتره میوه و پوره میوه
فواید کنسانتره کردن

دلایل کنسانتره کردن و فواید آن

تولید کنسانتره مزایا و فواید بسیاری دارد به همین دلیل بسیاری از افراد استفاده از کنسانتره میوه را نسبت به انواع دیگر آن بیشتر می پسندند. از جمله این فواید میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • به طور قابل توجهی حجم میوه کاهش یافته و وزنش بیشتر می شود.
 • غلظت آن تا بریکس ۵٪+-۷۰-۶۵+-۵٪ افزایش می یابد.
 • حمل و نقل آسان تر شده و هزینه ی کمتری نیز در بر خواهد داشت.
 • نسبت به خود میوه نگهداری آسان تری داشته و مدت زمان بیشتری نیز در سردخانه نگهداری می شود.

خواص مهم کنسانتره ها

برای بسیاری از افراد همواره این سوال پیش می آید که آیا آبمیوه هایی که در کارخانه ها تولید می شوند، دارای تمام خواص آن میوه می باشند یا خیر؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که در فرآیند پخت میوه جهت تولید آبمیوه ممکن است مقداری از خواص میوه از بین برود. اما در تولید کنسانتره ارزش تغذیه ای و خواص آن میوه از بین نمی رود. به همین دلیل نسبت به آبمیوه محبوب تر بوده و خواص بیشتری نیز دارد.

این خواص عبارت اند از :

 • حفظ تمام ویتامین های میوه
 • کمک به هضم سریع غذا
 • کاهش فشار خون
 • افزایش سیستم ایمنی بدن
 • تنظیم قند خون
خواص مهم کنسانتره ها

بریکس چیست

در تعریف اصطلاح بریکس میتوان گفت که به همان صورت که از گرم برای بیان وزن استفاده می کنند. از بریکس نیز برای بیان مقدار مواد جامد موجود در یک محلول نسبت به وزن کل محلول استفاده می شود.

فرایند تولید کنسانتره میوه

فرایند تولید کنسانتره میوه

تولید کنسانتره میوه در چند مرحله صورت می گیرد :

 • تهیه میوه و انتقال آن به کارخانه
 • هدایت میوه ها با استفاده از فشار آب به کانال های مخصوص شست و شوی میوه
 • گرفتن آب میوه ها
 • شفاف سازی
 • فیلتراسیون میوه ها که باید در دو مرحله صورت بگیرد. (تخت خلا یا به صورت سرامیکی)
 • تغلیظ یا کنسانتره کردن میوه ها

تولید آب میوه

تولید آبمیوه نیز در چند مرحله صورت می گیرد. به این صورت که پس از تهیه و شستشوی میوه ها، آن ها را فشرده می کنند تا آب از بافت میوه جدا شود. سپس برای اینکه در برابر تعییرات شیمیایی مقاوم تر باشد و همچنین مدت زمان نگهداری آن نیز افزایش یابد، آن را تغلیظ می کنند. با تمام این اوصاف میتوان گفته که آب میوه نیز از کنستاره میوه تولید می شود.

تولید آب میوه
موارد استفاده از کنسانتره میوه

موارد استفاده از کنسانتره میوه

از کنسانتره های میوه در صنایع غذایی استفاده های بسیار زیادی به ویژه برای طعم دهی می شود که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در پخت کیک، کلوچه، شیرینی و نان های طعم دار
 • تولید آبمیوه و کمپوت
 • تولید مربا و مارمالاد
 • تولید لواشک

شرایط نگهداری

شرایط نگهداری تمام کنسانتره ها با یک دیگر یکسان نمی باشد و با توجه به نوع بسته بندی و درجه بریکس متفاوت می باشد. همچنین شرایط حمل و نقل و نگهداری کنسانتره هایی با درجه بریکس های مختلف با توجه به رنگی یا غیر رنگی بودن کنسانتره و همچنین کاربرد آن ها مشخص می شود. بنابراین در مورد شرایط نگهداری کنسانتره ها باید نوع بسته بندی، دمای نگهداری و مدت زمان نگهداری مورد توجه باشد.

برای مثال اگر میوه ای برای کاربردهایی مانند نوشیدنی و ژله های میوه ای استفاده می شود و باید رنگ خاصی را داشته باشد، دمای نگهداری آن باید متفاوت با دیگر میوه ها باشد.

دایس و پرک
خرید و فروش کنسانتره میوه

خرید و فروش کنسانتره میوه

شرکت شهد زرناب به طور تخصصی به کار تولید کنسانتره انواع میوه ها با کیفیت بالا میپردازد. کنسانتره هایی که با تکنولوژی روز دنیا تولید میشوند و بسیار مرغوب هستند. با این کنسانتره ها مواد مغذی موجود در میوه حفظ شده و علاوه بر این مواد اولیه بسیار خوبی برای تولیدات شما خواهند بود. این شرکت کنسانتره های با کیفیتی را که تولید میکند، با قیمت مناسبی به فروش میرساند.

انواع کنسانتره میوه های موجود در شهد زرناب و خواص آن ها

در تولید کنسانتره هیچ محدودیتی وجود ندارد و میتوان از انواع میوه ها، سبزیجات و صیفی جات برای تولید آن استفاده کرد. شهد زرناب نیز توانسته با استفاده از بهترین میوه های گرمسیری مانند آناناس و همچنین میوه های سردسیری مانند سیب اقدام به تولید کنسانتره هایی با کیفیت کند. از جمله محصولات موجود در شهد زرناب که خواص مفید زیادی دارند می توان به موارد زیر اشاره کرد :

خواص سیب و کنسانتره سیب

سیب یکی از سالم ترین میوه ها می باشد که آبمیوه آن مصرف بسیار زیادی دارد. کنسانتره سیب نیز برای تولید آبمیوه کاربرد زیادی دارد. به همین دلیل شرکت ها و کارخانجات زیادی تقاضای خرید کنسانتره سیب را دارند. از جمله خواص سیب و کنسانتره آن می توان به ضد التهاب بودن، داشتن مواد مغذی و آنتی اکسیدان بالا، تقویت فشار خون و … اشاره کرد.

کنسانتره سیب
خواص انگور و کنسانتره انگور

خواص انگور و کنسانتره انگور

یکی دیگر از میوه هایی که از کنسانتره آن برای موارد بسیاری استفاده می شود، انگور است. تولید کنسانتره انگور بویژه در شهرهای استان آذربایجان غربی که در آن ها انگورهایی با کیفیت بسیار بالا تولید می شود بسیار رایج می باشد. از جمله خواص انگور و کنسانتره آن میتوان به تنظیم قندخون، درمان آسم، تقویت سیستم ایمنی بدن، درمان میگرن و یبوست، جلوگیری از ابتلا به بیماری های قلبی و… اشاره کرد.

خواص انار و کنسانتره انار

یکی از محبوب ترین میوه ها و نوشیدنی ها انار می باشد. انار نیز مانند دیگر میوه ها خواص درمانی بسیار زیادی دارد. از جمله خواص مهم کنسانتره آن میتوان به تصفیه خون، درمان جوش دهان، کاهش خطر بیماری های قلبی، قدرت ضد باکتری، ضد عفونی کردن معده و… اشاره کرد.

کنسانتره انار
کنسانتره آلبالو

خواص آلبالو و کنسانتره آلبالو

آلبالو از میوه هایی می باشد که در ایران و در شهرهای ارومیه و مشهد به مقدار زیادی تولید می شود. مهم ترین نکته ای که در کنسانتره های آلبالوی ایران مد نظر گرفته می شود این می باشد که طعم و رنگ آن حفظ شود. این میوه نیز دارای خواص درمانی بسیار زیادی مانند بهبود تنگی رگ های قلب، ضدیبوست، صفرابر، تقویت سیستم ایمنی بدن و… می باشد.

کنسانتره انگور قرمز سردشت

یکی دیگر از میوه هایی که کنسانتره آن بسیار کاربردی بوده و خواص بسیار زیادی نیز دارد، کنسانتره انگور قرمز می باشد. این کنسانتره دارای رنگ، عطر و طعم پایداری می باشد. از جمله مزیت های این محصول میتوان به وجود آنتی اکسیدان های طبیعی و ویتامین های A,B,C اشاره کرد. از کنسانتره انگور سردشت در شیرینی پزی، تولید آبمیوه، پودر ژله و… استفاده می شود.

کنسانتره انگور قرمز سردشت
کنسانتره اناناس

خواص آناناس و کنسانتره آناناس

آناناس یکی از محبوب ترین میوه های گرمسیری می باشد که با توجه به خواص و طعم بی نظیری که دارد از محبوبیت زیادی برخوردار است. از جمله خاصیت های درمانی آناناس و کنسانتره آن میتوان به بهبود عملکرد دستگاه گوارش، افزایش سلامت قلب، ضد سرطان، کاهش فشار خون و… اشاره کرد.

انواع کنسانتره میوه های موجود در شهد زرناب

کنسانتره انار

کنسانتره انار 

کنسانتره آناناس

کنسانتره آناناس

کنسانتره سیب

کنسانتره سیب