فرایند تولید کنسانتره

پیش از آن که بخواهیم به فرآیند تولید کنسانتره (Concentrate) بپردازیم بهتر است ابتدا شما را به طور کامل با مفهوم کنسانتره میوه آشنا کنیم. کنسانتره میوه در اصل شکل غلیظ شده ی میوه ای می باشد که آب آن در طی چندین مرحله تا حد امکان گرفته شده است و قسمت عمده ی اجزای تشکیل دهنده آن ترکیباتی متراکم از آن میوه است. نکته ای که در اینجا باید به آن اشاره شود این است که در طی فرآیند تولید کنسانتره هیچ یک از مواد مغذی و ویتامین های آن از بین نمی رود. با این مطلب از شهد زرناب همراه باشید تا در ادامه شما را به طور کامل با فرایند تولید کنسانتره آشنا کنیم.

 

مواد مغذی موجود در کنسانتره ها

کنسانتره میوه در اصل همان عصاره و اسانس میوه می باشد که می تواند تمام مواد مغذی موجود در میوه ها را حفظ کند. این مواد مغذی شامل مواد معدنی، ویتامین های موجود در میوه، فسفر، کلسیم، اسید آمینه و… می باشند.

مواد مغذی موجود در کنسانتره ها

فرایند تولید کنسانتره میوه

همانطور که در بالا نیز به این نکته اشاره کردیم تولید کنسانتره میوه در طی چند مرحله صورت می گیرد و در انتها ماده ای تغلیظ شده از میوه به دست می آید. این مراحل شامل موارد زیر می باشند :

1. تهیه میوه و انتقال آن به کارخانجات

اولین مرحله از تولید کنسانتره میوه تهیه میوه های باکیفیت و انتقال آن ها به کارخانه های تولید کنسانتره می باشد. این میوه ها می توانند سیب، انگور، انار، آناناس و هر میوه ی دیگری باشند.

2. شستشوی میوه ها

در مرحله دوم نیز میوه ها با استفاده از فشار آب به داخل کانال هایی جهت شستشو فرستاده می شوند. در این کانال ها تمام آلودگی ها، برگ ها و هر ماده ی دیگری که بر روی میوه ها قرار دارند و برای سلامت بدن مضر هستند از میوه ها جدا می شوند. این مرحله یکی از مهم ترین مراحل در فرآیند تولید کنسانتره میوه می باشد.

3. جداسازی میوه ها 

یکی دیگر از مراحلی که در طی فرایند تولید کنسانتره باید انجام دهید جداسازی میوه های می باشد. میوه ها ابتدا باید براساس درجه رسیدگی و همچنین سالم یا ناسالم بودن از یکدیگر جدا شده و سپس وارد مراحل دیگر تولید کنسانتره شوند. زیرا درجه رسیدگی میوه ها تاثیر بسیار زیادی بر رنگ و طعم کنسانتره حاصل دارند.

4. خرد کردن

این مرحله به منظور آسان سازی مرحله پرس کردن صورت می گیرد. پیش از پرس کردن میوه ها ابتدا باید آن ها را خرد کرد و بافت های آن را متلاشی کرد تا پرس کردن نیز راحت تر و با سرعت بیشتری انجام گیرد.

5. آبگیری

پس از خرد کردن و حرارت دهی های اولیه، مرحله آبگیری میوه آغاز می شود. یکی از بهترین و رایج ترین راه ها برای جداسازی آب میوه، پرس کردن است. پرس کردن خود به دو روش مداوم و غیر مداوم صورت می گیرد. با این کار تا حد بسیار زیادی آب میوه از آن جدا می شود. با توجه به روشی که برای پرس کردن میوه ها انتخاب می شود ترکیب آب میوه و راندمان آن متفاوت خواهد بود و نتیجه های متفاوتی حاصل خواهد شد.

6. فیلتراسیون و تغلیظ

فیلتراسیون در فرایند تولید کنسانتره میوه جات حداقل در دو مرحله باید انجام شود که به طور کلی به دو صورت تحت خلأ یا سرامیکی صورت می گیرد. آب میوه ای که حاصل شده است باید جهت شفاف شدن تمام فيبرها و آنتي‌ اكسيدن‌ های خود را از دست بدهد. پس از انجام این مراحل آب میوه تغلیظ می شود که این کار مزیت های بسیار زیادی دارد، مانند کاهش حجم، حمل و نقل آسان، مدت نگهداری بیشتر و… . تغلیظ به سه روش حرارتی، انجماد و  اسمز معکوس انجام می گیرد.

فرایند تولید کنسانتره میوه

جمع بندی

با توجه به مطالب بالا می توان نتیجه گرفت که تمام این مراحل به ترتیب و با راه های درست تاثیر بسیار زیادی در کیفیت کنسانتره تولید شده دارد. بنابراین اگر می خواهید کنسانتره ای که تولید می کنید از طعم و رنگ خوبی برخوردار باشند باید تمام این کارها را به ترتیب و با میوه هایی با کیفیت انجام دهید تا نتیجه مطلوب را دریافت کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد کنسانتره میوه و همچنین مشاهده کنسانتره های موجود در شهد زرناب می توانید به صفحه کنسانتره میوه مراجعه کنید.

این نوشته در Blog ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *